MDFLam Nedir ? MDF ve MDFLam farkları nelerdir ?

gorgulu

MDFLam Nedir ? MDF ve MDFLam farkları nelerdir ?

MDFLam nedir sorusunun cevabı; MDFLAM, melamin reçinesi emdirilerek emprenye edilen dekor kağıtlarının belirli sıcaklık ve basınç altında HAM MDF levhalarına preslenmesiyle elde edilir.

Kısaca özel melamin kağıtlarla kaplanan ham mdf plakalar artık MDFLam (melamin kaplı mdf) olarak adlandırılır. MDFlam ürünler renk ve yüzey çeşitlerine göre çok farklı form ve görüntüde olabilirler.

MDF ve MDFLam farkları nelerdir ?

MDF Ham olarak elde edilen plakaya verilen isim iken; mdflam ise melamin kaplanmış ham mdf olarak farklı bir üründür.

MDF Lam, ham MDF levhalarının üzerine işlenen bir laminasyon yöntemidir. Laminasyon yöntemi sayesinde MDF levhaya desen, görünüm ya da renk verilmiş olur. Desenin ya da rengin oluşması için yapıştırılan bir ürüne verilen isimdir. Özellikle mobilya sektöründe MDF Lam’e sıkça rastlanır. MDF Lam, MDF esaslı bir malzemedir; MDF’nin tüm özelliklerini içerir. MDF ve MDF Lam arasındaki fark MDF Lam’in üzerindeki melamin katmandır. Onun dışında hemen hemen tüm özellikleri MDF ile benzer yapıdadır. MDF Lam açılımı ile devam edelim. Lam kelimesi “lamine” teriminden gelir. MDF ile birleştirilir ve MDF Lam olarak kullanılır.

Melamin, dekor kâğıtların üzerine suni reçine emdirilmesi sonucu elde edilen bir şeffaf katmandır. Desenli bir katmandır aynı zamanda. Melamin, MDF tabakasının her iki yüzeyine de kaplanabilir. Kırılgan bir yapıya sahiptir bu nedenle dikkatli işlem görmelidir. MDF Lam, pek çok çeşitte üretilebilir. Örneğin parlak ya da yarı parlak veya mat gibi kategorileri vardır. Düz renkli olabildiği gibi farklı renklerde ya da karışık renkli de üretilebilir. Ahşap desenli şekilde de üretimi yapılabilir ki son yıllarda bu modele talep oldukça fazladır. MDF Lam, kolay işlenebilir. Tıpkı MDF gibi boyut olarak da ayarlanabilir. MDF Lam fiyat olarak ham MDF’den biraz daha pahalıdır.

MDFLam Çeşitleri

Tüm MDFLam Çeşitleri için buraya bakabilirsiniz.

HAM MDF Çeşitleri

Tüm HAM MDF Ürünler için buraya bakabilirsiniz.